Odlarbyrån ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 92 722 | 73 810 | 28 015 | 53 122 | 152 075 | 192 024 | 108 591 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 47 600 | 61 657 | 55 437 |
| Summa tillgångar | 92 722 | 73 810 | 28 015 | 53 122 | 199 675 | 253 681 | 164 028 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 28 530 | 14 507 | 6 564 | 32 277 | 92 887 | 138 919 | 145 873 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 28 531 | 14 509 | 6 564 | 32 277 | 92 887 | 138 919 | 145 873 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 5 691 | −4 891 | 150 | −607 | 85 943 | 7 974 | −96 608 |
| Summa eget kapital | 64 191 | 59 301 | 21 451 | 20 845 | 106 788 | 114 762 | 18 155 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 72 000 | 45 000 | 11 227 | 29 432 | 143 501 | 205 890 | 253 146 |
| Rörelseresultat | 7 259 | −4 891 | 267 | −607 | 106 935 | 10 514 | −96 015 |
| EBITDA | — | — | — | — | 107 335 | 16 024 | −89 795 |
| Resultat före skatt | 7 259 | −4 891 | 150 | −607 | 106 938 | 10 542 | −96 608 |
| Årets resultat | 5 691 | −4 891 | 150 | −607 | 85 943 | 7 974 | −96 608 |
| Personalkostnader | 7 116 | 35 983 | 0 | 2 229 | 10 803 | 130 947 | 323 223 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 400 | 5 510 | 6 220 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | — | 0 | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Odlarbyrån AB
Översikt
Odlarbyrån AB (org.nr 559073-0841) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Fjärås. Bransch enligt SCB: odling av plantskoleväxter m.m. på friland (SNI 01302).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 253 146 kr, vilket är 23,0 % mer än året innan (205 890 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 96 608 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 0). Nettoomsättningen per anställd var 253 146 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 164 028 kr och det egna kapitalet 18 155 kr (soliditet 11,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.