Fordonsbolaget i Dalarna ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 139 740 | 2 820 146 | 8 433 173 | 7 554 991 | 11 074 717 |
| Summa anläggningstillgångar | 238 655 | 209 146 | 190 254 | 187 248 | 123 740 |
| Summa tillgångar | 1 378 395 | 3 029 292 | 8 623 427 | 7 742 239 | 11 198 457 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 637 256 | 1 927 615 | 6 830 634 | 5 661 535 | 8 883 568 |
| Långfristiga skulder | 524 391 | 654 245 | 1 723 099 | 1 900 990 | 2 015 352 |
| Summa skulder | 1 161 647 | 2 671 860 | 8 553 733 | 7 562 525 | 10 898 920 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −21 040 | 140 684 | 30 523 | 110 019 | 119 824 |
| Summa eget kapital | 216 748 | 357 432 | 69 694 | 179 714 | 299 537 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 7 261 000 | 11 244 000 | 46 578 000 | 38 642 000 | 47 666 000 |
| Rörelseresultat | −61 217 | 511 993 | 1 074 999 | 982 202 | 1 240 031 |
| EBITDA | −32 530 | 573 003 | 1 142 454 | 1 052 318 | 1 315 539 |
| Resultat före skatt | −21 040 | 176 068 | 30 523 | 110 019 | 119 824 |
| Årets resultat | −21 040 | 140 684 | 30 523 | 110 019 | 119 824 |
| Personalkostnader | 1 164 014 | 1 233 105 | 1 912 510 | 2 600 857 | 2 716 893 |
| Avskrivningar | 28 687 | 61 010 | 67 455 | 70 116 | 75 508 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 4 | 6 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Fordonsbolaget i Dalarna AB
Översikt
Fordonsbolaget i Dalarna AB (org.nr 559072-2749) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Ludvika. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 47 666 000 kr, vilket är 23,4 % mer än året innan (38 642 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 60,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 119 824 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 7 944 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 11 198 457 kr och det egna kapitalet 299 537 kr (soliditet 2,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.