Nerikes VVS ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 943 224 | 1 484 955 | 1 675 450 | 1 418 711 |
| Summa anläggningstillgångar | 582 885 | 157 649 | 77 690 | 24 602 |
| Summa tillgångar | 1 526 109 | 1 642 604 | 1 753 140 | 1 443 313 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 365 644 | 524 383 | 733 024 | 519 753 |
| Långfristiga skulder | 379 572 | 123 689 | −27 540 | — |
| Summa skulder | 916 616 | 839 072 | 863 484 | 549 753 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 170 652 | 194 038 | 86 125 | 3 904 |
| Summa eget kapital | 609 493 | 803 532 | 889 656 | 893 560 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 010 396 | 3 790 973 | 3 997 738 | 3 140 142 |
| Rörelseresultat | 249 814 | 301 928 | 98 867 | −111 370 |
| EBITDA | 362 585 | 349 908 | 178 826 | −33 282 |
| Resultat före skatt | 192 916 | 251 915 | 116 079 | 13 728 |
| Årets resultat | 170 652 | 194 038 | 86 125 | 3 904 |
| Personalkostnader | 733 964 | 1 113 935 | 1 436 411 | 1 459 029 |
| Avskrivningar | 112 771 | 47 980 | 79 959 | 78 088 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nerikes VVS AB
Översikt
Nerikes VVS AB (org.nr 559072-2210) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Kumla. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 140 142 kr, vilket är 21,5 % mindre än året innan (3 997 738 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,4 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 3 904 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 570 071 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 443 313 kr och det egna kapitalet 893 560 kr (soliditet 61,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.