Myra Golf ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 124 428 | 1 136 316 |
| Summa anläggningstillgångar | 973 613 | 1 234 301 |
| Summa tillgångar | 2 098 041 | 2 370 617 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 326 558 | 1 487 388 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 1 605 558 | 1 766 388 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 75 469 | 111 746 |
| Summa eget kapital | 492 483 | 604 229 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 345 000 | 3 699 000 |
| Rörelseresultat | 100 849 | 150 541 |
| EBITDA | 244 326 | 326 987 |
| Resultat före skatt | 99 997 | 150 335 |
| Årets resultat | 75 469 | 111 746 |
| Personalkostnader | 1 365 865 | 1 649 725 |
| Avskrivningar | 143 477 | 176 446 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Myra Golf AB
Översikt
Myra Golf AB (org.nr 559072-0487) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Kungsbacka. Bransch enligt SCB: drift av golfbanor (SNI 93112).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 699 000 kr, vilket är 10,6 % mer än året innan (3 345 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 111 746 kr (3,0 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 849 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 370 617 kr och det egna kapitalet 604 229 kr (soliditet 25,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.