Kvibille gräv ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 853 472 | 978 599 | 1 318 672 | 1 147 862 | 1 216 263 | 1 059 586 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 338 334 | 1 907 411 | 1 534 611 | 1 345 811 | 1 483 561 | 1 467 294 |
| Summa tillgångar | 3 191 806 | 2 886 010 | 2 853 283 | 2 493 673 | 2 699 824 | 2 526 880 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 96 613 | 116 070 | 250 399 | 342 527 | 316 279 | 264 379 |
| Långfristiga skulder | 1 274 000 | 900 000 | 600 000 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 2 391 613 | 2 037 070 | 1 857 399 | 1 324 527 | 1 399 279 | 1 014 379 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 90 442 | 48 748 | 146 944 | 273 262 | 231 400 | 211 956 |
| Summa eget kapital | 800 193 | 848 940 | 995 884 | 1 169 146 | 1 300 545 | 1 512 501 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 416 437 | 1 396 413 | 1 680 832 | 1 958 937 | 1 793 765 | 1 740 813 |
| Rörelseresultat | 738 351 | 61 579 | 171 191 | 270 467 | 285 696 | −108 194 |
| EBITDA | 899 020 | 492 502 | 543 991 | 689 267 | 760 946 | 493 073 |
| Resultat före skatt | 100 508 | 61 579 | 185 667 | 297 222 | 272 655 | 260 911 |
| Årets resultat | 90 442 | 48 748 | 146 944 | 273 262 | 231 400 | 211 956 |
| Personalkostnader | 425 988 | 436 485 | 674 713 | 737 273 | 689 449 | 778 279 |
| Avskrivningar | 160 669 | 430 923 | 372 800 | 418 800 | 475 250 | 601 267 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kvibille gräv AB
Översikt
Kvibille gräv AB (org.nr 559071-4381) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Kvibille. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 740 813 kr, vilket är 3,0 % mindre än året innan (1 793 765 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 211 956 kr (12,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 740 813 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 526 880 kr och det egna kapitalet 1 512 501 kr (soliditet 59,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.