Nima dental ABAktiv

559071-1163AktiebolagRegistrerat 2016VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

3 022 069 kr+43,8%
Omsättning 2025
+9,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning1 806 0141 857 0082 149 2362 102 2983 022 069
Årets resultat472 913239 723880 905933 3381 944 985
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar2 177 7812 413 5723 457 7944 397 9046 449 843
Summa skulder1 220 5881 216 6561 379 9731 386 7441 493 699
Summa eget kapital957 1931 196 9162 077 8213 011 1604 956 144
Anställda—2222
Föreslagen utdelning—0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Nima dental AB

Översikt

Nima dental AB (org.nr 559071-1163) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 022 069 kr, vilket är 43,8 % mer än året innan (2 102 298 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 944 985 kr (64,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 511 035 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 449 843 kr och det egna kapitalet 4 956 144 kr (soliditet 76,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.