Hårvårdscenter Norrköping ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 687 226 | 754 581 | 679 516 | 846 754 | 629 816 | 395 618 | 419 942 | 367 935 |
| Summa anläggningstillgångar | 74 849 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 762 075 | 754 581 | 679 516 | 846 754 | 629 816 | 395 618 | 419 942 | 367 935 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 126 653 | 81 438 | 26 950 | 184 821 | 33 568 | 6 412 | 22 788 | 20 128 |
| Långfristiga skulder | 583 193 | 613 359 | 581 269 | 401 702 | 420 913 | 203 752 | 203 752 | 133 752 |
| Summa skulder | 709 846 | 694 797 | 608 219 | 586 523 | 454 481 | 210 164 | 226 540 | 153 880 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −127 070 | 7 555 | 11 513 | 188 934 | −84 895 | 10 119 | 7 948 | 25 195 |
| Summa eget kapital | 52 229 | 59 784 | 71 297 | 260 231 | 175 335 | 185 454 | 193 402 | 214 055 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 357 000 | 1 463 000 | 694 000 | 808 000 | 746 013 | 635 908 | 505 173 | 482 845 |
| Rörelseresultat | −126 912 | 8 638 | 11 925 | 188 938 | −83 081 | 13 464 | 11 699 | 28 361 |
| EBITDA | −106 912 | 8 638 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | −127 070 | 7 555 | 11 513 | 188 934 | −84 895 | 10 119 | 7 948 | 25 195 |
| Årets resultat | −127 070 | 7 555 | 11 513 | 188 934 | −84 895 | 10 119 | 7 948 | 25 195 |
| Personalkostnader | 908 606 | 932 325 | 339 735 | 368 357 | 366 747 | 151 887 | 18 720 | 23 261 |
| Avskrivningar | 20 000 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 0 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Hårvårdscenter Norrköping AB
Översikt
Hårvårdscenter Norrköping AB (org.nr 559071-0249) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Norrköping. Bransch enligt SCB: partihandel med parfym och kosmetika (SNI 46450).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 482 845 kr, vilket är 4,4 % mindre än året innan (505 173 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 25 195 kr (5,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 367 935 kr och det egna kapitalet 214 055 kr (soliditet 58,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.