Sälen på Kajen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 822 172 | 3 762 387 | 2 374 340 | 2 221 793 | 1 855 050 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 776 091 | 1 679 180 | 5 566 885 | 6 061 905 | 6 013 453 |
| Summa tillgångar | 4 598 263 | 5 441 567 | 7 941 225 | 8 283 698 | 7 868 503 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 784 418 | 557 898 | 522 271 | 858 592 | 872 886 |
| Långfristiga skulder | 16 686 | 4 012 | 2 370 668 | 2 672 920 | 2 350 761 |
| Summa skulder | 1 772 904 | 1 831 105 | 4 189 268 | 4 467 265 | 4 050 400 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 645 382 | 785 103 | 141 495 | 64 476 | 1 669 |
| Summa eget kapital | 2 825 359 | 3 610 462 | 3 751 957 | 3 816 433 | 3 818 103 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 841 000 | 13 123 000 | 12 885 000 | 14 144 000 | 15 854 000 |
| Rörelseresultat | 1 107 432 | 1 365 025 | 312 768 | 39 367 | 46 446 |
| EBITDA | 1 300 213 | 1 558 310 | 474 933 | 256 710 | 333 738 |
| Resultat före skatt | 825 959 | 993 158 | 186 569 | 123 820 | 13 295 |
| Årets resultat | 645 382 | 785 103 | 141 495 | 64 476 | 1 669 |
| Personalkostnader | 4 258 344 | 4 899 158 | 5 203 159 | 6 183 291 | 7 210 278 |
| Avskrivningar | 192 781 | 193 285 | 162 165 | 217 343 | 287 292 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sälen på Kajen AB
Översikt
Sälen på Kajen AB (org.nr 559070-1370) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Sälen. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 854 000 kr, vilket är 12,1 % mer än året innan (14 144 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 669 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 1 981 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 868 503 kr och det egna kapitalet 3 818 103 kr (soliditet 48,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.