Melius IT ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 772 510 | 2 347 373 | 2 732 457 | 2 378 591 | 1 486 339 | 1 415 244 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 620 000 | 2 110 000 | 2 816 655 | 3 051 934 |
| Summa tillgångar | 1 772 510 | 2 347 373 | 3 352 457 | 4 488 591 | 4 302 994 | 4 467 178 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 533 516 | 522 483 | 590 059 | 710 282 | 786 162 | 812 638 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 013 516 | 1 367 483 | 1 862 059 | 2 136 282 | 1 713 162 | 1 639 638 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 479 044 | 770 896 | 935 508 | 1 401 911 | 872 523 | 987 708 |
| Summa eget kapital | 758 994 | 979 890 | 1 490 398 | 2 352 309 | 2 589 832 | 2 827 540 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 114 000 | 2 772 000 | 3 080 000 | 4 016 000 | 3 306 000 | 3 307 000 |
| Rörelseresultat | 629 608 | 1 372 979 | 1 627 274 | 1 948 515 | 658 727 | 1 182 690 |
| Resultat före skatt | 627 632 | 1 006 037 | 1 199 694 | 1 793 673 | 1 156 154 | 1 276 975 |
| Årets resultat | 479 044 | 770 896 | 935 508 | 1 401 911 | 872 523 | 987 708 |
| Personalkostnader | 1 159 701 | 1 029 785 | 1 464 316 | 1 794 819 | 1 878 846 | 1 927 518 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Melius IT AB
Översikt
Melius IT AB (org.nr 559070-0653) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: datakonsultverksamhet (SNI 62201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 3 307 000 kr, i nivå med året innan. Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,4 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 987 708 kr (29,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 3 307 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 4 467 178 kr och det egna kapitalet 2 827 540 kr (soliditet 63,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.