Dulab AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 541 963 | 792 860 | 1 176 870 | 683 820 | 677 842 | 687 577 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 607 075 | 2 607 075 | 2 690 275 | 2 669 475 | 2 648 675 | 2 627 875 |
| Summa tillgångar | 3 149 038 | 3 399 935 | 3 867 145 | 3 353 295 | 3 326 517 | 3 315 452 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | −12 032 | 89 015 | 126 526 | 68 991 | 26 029 | 6 210 |
| Långfristiga skulder | 2 588 196 | 2 238 196 | 2 438 196 | 1 942 396 | 1 737 746 | 1 737 746 |
| Summa skulder | 2 576 164 | 2 327 211 | 2 564 722 | 2 011 387 | 1 763 775 | 1 743 956 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 128 549 | 499 850 | 229 699 | 39 485 | 220 834 | 8 754 |
| Summa eget kapital | 572 874 | 1 072 724 | 1 302 423 | 1 341 908 | 1 562 742 | 1 571 496 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 190 000 | 660 000 | 369 000 | 540 000 | 300 000 | 100 000 |
| Rörelseresultat | 163 766 | 635 941 | 289 292 | 50 094 | 257 833 | 9 724 |
| EBITDA | — | — | 310 092 | 70 894 | 278 633 | 30 524 |
| Resultat före skatt | 163 593 | 635 941 | 289 292 | 49 803 | 277 424 | 10 756 |
| Årets resultat | 128 549 | 499 850 | 229 699 | 39 485 | 220 834 | 8 754 |
| Personalkostnader | — | — | — | 560 446 | 47 386 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | 20 800 | 20 800 | 20 800 | 20 800 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Dulab Aktiebolag
Översikt
Dulab Aktiebolag (org.nr 559070-0539) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Norrköping. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 100 000 kr, vilket är 66,7 % mindre än året innan (300 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 12,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 8 754 kr (8,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 300 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 315 452 kr och det egna kapitalet 1 571 496 kr (soliditet 47,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.