Kenneths Båtpolering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 478 506 | 406 960 | 974 093 | 771 918 | 377 818 | 334 778 |
| Summa anläggningstillgångar | 29 536 | 9 900 | 4 500 | 82 500 | 62 700 | 42 900 |
| Summa tillgångar | 508 042 | 416 860 | 978 593 | 854 418 | 440 518 | 377 678 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 271 744 | 278 059 | 440 749 | 360 075 | 343 052 | 272 031 |
| Långfristiga skulder | 7 277 | 1 980 | 3 | 56 340 | 42 134 | 41 818 |
| Summa skulder | 434 446 | 309 739 | 585 052 | 549 615 | 385 186 | 313 849 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 151 | 33 525 | 286 419 | 11 262 | −118 221 | 8 498 |
| Summa eget kapital | 73 596 | 107 121 | 393 541 | 304 803 | 55 332 | 63 829 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 496 342 | 1 965 619 | 3 093 043 | 2 457 615 | 2 683 395 | 2 621 078 |
| Rörelseresultat | −125 851 | −78 930 | 478 017 | 8 038 | −250 016 | 6 755 |
| EBITDA | −105 305 | −66 296 | 483 417 | 29 038 | −230 216 | 26 555 |
| Resultat före skatt | 5 013 | 46 098 | 362 904 | 15 505 | −118 221 | 8 498 |
| Årets resultat | 151 | 33 525 | 286 419 | 11 262 | −118 221 | 8 498 |
| Personalkostnader | 1 904 893 | 1 697 566 | 2 043 549 | 1 914 194 | 2 276 094 | 2 138 779 |
| Avskrivningar | 20 546 | 12 634 | 5 400 | 21 000 | 19 800 | 19 800 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 6 | 5 | 6 | 6 | 6 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Kenneths Båtpolering AB
Översikt
Kenneths Båtpolering AB (org.nr 559069-7040) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Jörlanda. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 621 078 kr, vilket är 2,3 % mindre än året innan (2 683 395 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 8 498 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 524 216 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 377 678 kr och det egna kapitalet 63 829 kr (soliditet 16,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.