AM Kyla & värmeteknik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 423 219 | 248 359 | 434 063 | 264 256 | 288 514 | 342 376 | 246 903 | 382 206 |
| Summa anläggningstillgångar | 28 584 | 20 825 | 13 065 | 5 306 | 83 181 | 63 995 | 46 136 | 28 277 |
| Summa tillgångar | 451 803 | 269 184 | 447 128 | 269 562 | 371 695 | 406 371 | 293 039 | 410 483 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 91 755 | 47 304 | −20 838 | −43 578 | −202 | −24 583 | −34 288 | −89 092 |
| Långfristiga skulder | −153 968 | −155 136 | −140 780 | −137 614 | −187 041 | −187 041 | −187 201 | −87 201 |
| Summa skulder | 48 979 | −96 467 | −144 606 | −170 623 | −176 674 | −201 055 | −210 920 | −165 724 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 59 663 | −37 173 | 226 083 | −151 550 | 108 184 | 59 057 | −103 467 | 72 248 |
| Summa eget kapital | 402 824 | 365 651 | 591 734 | 440 185 | 548 369 | 607 426 | 503 959 | 576 207 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 1 725 000 | 1 620 000 | 1 773 000 | 2 045 000 | 2 137 000 | 2 097 000 | 1 478 000 | 1 844 000 |
| Rörelseresultat | 94 958 | −136 973 | 291 942 | −157 958 | 48 891 | 58 805 | −104 914 | 71 601 |
| EBITDA | 101 391 | −129 214 | 299 702 | −150 199 | 60 312 | 77 991 | −87 055 | 89 460 |
| Resultat före skatt | 79 427 | −37 173 | 285 793 | −151 550 | 48 474 | 59 057 | −103 467 | 72 248 |
| Årets resultat | 59 663 | −37 173 | 226 083 | −151 550 | 108 184 | 59 057 | −103 467 | 72 248 |
| Personalkostnader | 799 485 | 897 714 | 465 139 | 591 438 | 710 017 | 619 767 | 306 312 | 424 523 |
| Avskrivningar | 6 433 | 7 759 | 7 760 | 7 759 | 11 421 | 19 186 | 17 859 | 17 859 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | — | 1 | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: AM Kyla & värmeteknik AB
Översikt
AM Kyla & värmeteknik AB (org.nr 559069-4591) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Enköping. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 844 000 kr, vilket är 24,8 % mer än året innan (1 478 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,0 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 72 248 kr (3,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 844 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 410 483 kr och det egna kapitalet 576 207 kr (soliditet 140 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.