Sälshögs Charken ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 14 487 | 179 986 | 334 262 | 442 596 | 390 364 | 477 040 |
| Summa anläggningstillgångar | 74 588 | 419 236 | 356 973 | 483 993 | 427 327 | 329 254 |
| Summa tillgångar | 89 075 | 599 222 | 691 235 | 926 589 | 817 691 | 806 294 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 37 811 | 164 972 | 210 528 | 375 604 | 332 581 | 341 048 |
| Långfristiga skulder | 0 | 188 162 | 150 203 | 155 922 | 57 121 | 0 |
| Summa skulder | 37 811 | 353 134 | 360 731 | 531 526 | 389 702 | 341 048 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −84 413 | 194 824 | 84 416 | 64 559 | 32 926 | 37 257 |
| Summa eget kapital | 51 264 | 246 088 | 330 504 | 395 063 | 427 989 | 465 246 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 23 000 | 950 000 | 1 410 000 | 1 958 000 | 1 986 000 | 2 052 000 |
| Rörelseresultat | −83 007 | 201 002 | 101 072 | 83 113 | 55 763 | 56 598 |
| EBITDA | −74 535 | 233 872 | 163 335 | 168 093 | 151 075 | 154 671 |
| Resultat före skatt | −84 413 | 194 824 | 84 416 | 64 559 | 39 410 | 48 391 |
| Årets resultat | −84 413 | 194 824 | 84 416 | 64 559 | 32 926 | 37 257 |
| Personalkostnader | 1 154 | 44 074 | 440 419 | 694 664 | 769 508 | 721 658 |
| Avskrivningar | 8 472 | 32 870 | 62 263 | 84 980 | 95 312 | 98 073 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sälshögs Charken AB
Översikt
Sälshögs Charken AB (org.nr 559067-9279) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Tomelilla. Bransch enligt SCB: charkuteri- och annan köttvarutillverkning (SNI 10130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 052 000 kr, vilket är 3,3 % mer än året innan (1 986 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 146 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 37 257 kr (1,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 026 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 806 294 kr och det egna kapitalet 465 246 kr (soliditet 57,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.