Rodan Grill ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 669 509 | 1 098 644 | 824 750 | 859 701 | 638 889 | 578 018 |
| Summa anläggningstillgångar | 898 006 | 708 549 | 564 557 | 564 557 | 564 557 | 556 974 |
| Summa tillgångar | 1 567 515 | 1 807 193 | 1 389 307 | 1 424 258 | 1 203 446 | 1 134 992 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 455 287 | 682 361 | 310 762 | 427 251 | 266 755 | 173 396 |
| Långfristiga skulder | 1 525 000 | 1 225 000 | 1 125 000 | 1 025 000 | 945 000 | 920 000 |
| Summa skulder | 1 980 287 | 1 907 361 | 1 435 762 | 1 452 251 | 1 211 755 | 1 093 395 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −133 894 | 312 604 | 53 713 | 18 463 | 19 684 | 49 905 |
| Summa eget kapital | −412 772 | −100 168 | −46 455 | −27 993 | −8 309 | 41 597 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 941 636 | 3 185 282 | 3 118 641 | 3 036 273 | 3 103 244 | 3 002 646 |
| Rörelseresultat | −116 302 | 328 095 | 66 194 | 19 137 | 24 310 | 69 491 |
| EBITDA | 60 078 | 504 475 | 211 063 | 19 137 | 24 310 | — |
| Resultat före skatt | −133 894 | 312 604 | 53 713 | 18 463 | 19 684 | 60 378 |
| Årets resultat | −133 894 | 312 604 | 53 713 | 18 463 | 19 684 | 49 905 |
| Personalkostnader | 1 496 152 | 1 610 686 | 1 485 589 | 1 401 775 | 1 380 521 | 963 646 |
| Avskrivningar | 176 380 | 176 380 | 144 869 | 0 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 4 | 4 | 3 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rodan Grill AB
Översikt
Rodan Grill AB (org.nr 559067-5608) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Ängelholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 002 646 kr, vilket är 3,2 % mindre än året innan (3 103 244 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 49 905 kr (1,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 501 323 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 134 992 kr och det egna kapitalet 41 597 kr (soliditet 3,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.