Grönviks Racing Stable ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 593 | 79 898 | 457 575 | 54 436 | 69 698 | 69 298 | 314 900 |
| Summa anläggningstillgångar | 222 794 | 210 171 | 678 | 255 000 | 265 402 | 606 402 | 695 077 |
| Summa tillgångar | 225 387 | 290 069 | 458 253 | 309 436 | 335 100 | 675 700 | 1 009 977 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | −555 | −53 206 | 114 049 | 48 041 | 178 292 | 406 838 | 603 138 |
| Långfristiga skulder | 198 750 | 199 838 | 67 803 | −37 993 | −96 222 | 9 574 | 9 574 |
| Summa skulder | 198 195 | 167 365 | 181 852 | 10 048 | 82 070 | 416 412 | 644 224 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −56 367 | 151 879 | 153 697 | 20 402 | −41 002 | 6 258 | 106 465 |
| Summa eget kapital | 27 192 | 122 704 | 276 401 | 299 388 | 253 030 | 259 288 | 365 753 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 39 536 | 399 962 | 845 405 | 962 976 | 1 412 618 | 1 502 844 | 2 145 528 |
| Rörelseresultat | −55 242 | 173 137 | −20 000 | 26 898 | −39 307 | 7 793 | 159 100 |
| EBITDA | −53 559 | 174 820 | −18 317 | 27 576 | −39 307 | — | 167 975 |
| Resultat före skatt | −56 367 | 151 879 | 153 697 | 25 758 | −41 002 | 6 258 | 125 938 |
| Årets resultat | −56 367 | 151 879 | 153 697 | 20 402 | −41 002 | 6 258 | 106 465 |
| Personalkostnader | — | — | 1 490 | 0 | — | 15 281 | 5 982 |
| Avskrivningar | 1 683 | 1 683 | 1 683 | 678 | 0 | — | 8 875 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Grönviks Racing Stable AB
Översikt
Grönviks Racing Stable AB (org.nr 559067-2597) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Hasslarp. Bransch enligt SCB: tävling med hästar (SNI 93191).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 145 528 kr, vilket är 42,8 % mer än året innan (1 502 844 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 94,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 106 465 kr (5,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 502 844 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 009 977 kr och det egna kapitalet 365 753 kr (soliditet 36,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.