Gymhallen i Gbg ABAktiv

559066-9643AktiebolagRegistrerat 2016ANGERED

Finansiell översikt

135 000 kr+297,1%
Omsättning 2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn’17/18’18/19’19/20’20/21’21/22’22/23’23/24’24/25’25/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen’17/18’18/19’19/20’20/21’21/22’22/23’23/24’24/25’25/26
Sammanställning av årsredovisningar2018–2026
2017/182018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar50 000152 746129 673168 316250 34523 76842 36518 285136 333
Summa anläggningstillgångar0135 423114 96253 50100017 50317 503
Summa tillgångar50 000288 169244 635221 817250 34523 76842 36535 788153 836
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder0216 03550 10390 42085 45048 69948 69910 25516 506
Långfristiga skulder——138 50082 12368 99887 997107 9970—
Summa skulder0216 035188 603172 543154 448136 696156 69610 25516 506
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————————
Årets resultat (eget kapital)022 134−216 102−6 759−53 377−208 824−1 403139 864111 797
Summa eget kapital50 00072 13456 03249 27495 897−112 928−114 33125 533137 330
Resultaträkning
Nettoomsättning0364 2031 089 2591 003 657956 0414 000034 000135 000
Rörelseresultat028 685−204 538−420−53 108−196 075−1 5244 932118 076
EBITDA036 650−143 07761 041393−196 075———
Resultat före skatt028 375−216 102−6 759−53 377−208 824−1 403139 864118 080
Årets resultat022 134−216 102−6 759−53 377−208 824−1 403139 864111 797
Personalkostnader—————104 6990——
Avskrivningar07 96561 46161 46153 5010———
Övriga nyckeltal
Anställda—————00——
Föreslagen utdelning—————————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Gymhallen i Gbg AB

Översikt

Gymhallen i Gbg AB (org.nr 559066-9643) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Angered. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 135 000 kr, vilket är 297 % mer än året innan (34 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 111 797 kr (82,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 9 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 153 836 kr och det egna kapitalet 137 330 kr (soliditet 89,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.