Jeppstar ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 572 388 | 455 978 | 1 763 078 | 976 015 | 1 337 029 | 1 629 452 | 1 121 928 |
| Summa anläggningstillgångar | 678 382 | 1 478 382 | 385 523 | 1 309 083 | 1 400 321 | 1 158 260 | 3 041 561 |
| Summa tillgångar | 1 250 770 | 1 934 360 | 2 148 601 | 2 285 098 | 2 737 350 | 2 787 712 | 4 163 489 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 15 119 | 513 500 | 52 959 | 13 500 | 24 888 | 21 928 | 55 504 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 15 119 | 513 500 | 52 959 | 13 500 | 24 888 | 21 928 | 55 504 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 144 487 | 185 209 | 674 782 | 175 957 | 628 364 | 53 322 | 1 622 200 |
| Summa eget kapital | 1 235 651 | 1 420 860 | 2 095 642 | 2 271 598 | 2 712 462 | 2 765 784 | 4 107 985 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 25 000 | 0 |
| Rörelseresultat | −9 852 | −7 408 | −66 072 | −46 726 | −19 812 | −12 168 | −63 971 |
| Resultat före skatt | 144 487 | 185 209 | 674 782 | 175 957 | 628 364 | 61 020 | 1 656 507 |
| Årets resultat | 144 487 | 185 209 | 674 782 | 175 957 | 628 364 | 53 322 | 1 622 200 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Jeppstar AB
Översikt
Jeppstar AB (org.nr 559066-7399) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 622 200 kr. Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 163 489 kr och det egna kapitalet 4 107 985 kr (soliditet 98,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.