LAHOLM VESSINGE 1:54 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 558 622 | 2 177 409 | 889 040 | 611 501 | 121 341 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 486 941 | 2 435 537 | 2 594 133 | 2 632 729 | 2 286 075 |
| Summa tillgångar | 5 045 563 | 4 612 946 | 3 483 173 | 3 244 230 | 2 407 416 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 96 469 | 178 048 | 123 745 | 92 503 | 75 183 |
| Långfristiga skulder | 2 199 019 | 2 147 023 | 2 095 027 | 2 043 031 | 1 991 035 |
| Summa skulder | 2 295 488 | 2 325 071 | 2 218 772 | 2 135 534 | 2 066 218 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 696 045 | −162 200 | −123 474 | 44 295 | 232 502 |
| Summa eget kapital | 2 750 075 | 2 287 875 | 1 264 401 | 1 108 696 | 341 198 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 309 000 | 338 000 | 338 000 | 349 000 | 367 000 |
| Rörelseresultat | 17 831 | −65 576 | −22 204 | 122 954 | 153 563 |
| EBITDA | 69 235 | −14 172 | 29 200 | 174 358 | 200 217 |
| Resultat före skatt | 2 696 045 | −162 200 | −123 474 | 44 295 | 232 502 |
| Årets resultat | 2 696 045 | −162 200 | −123 474 | 44 295 | 232 502 |
| Personalkostnader | 59 723 | 27 650 | 24 954 | 26 748 | 31 528 |
| Avskrivningar | 51 404 | 51 404 | 51 404 | 51 404 | 46 654 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 200 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: LAHOLM VESSINGE 1:54 AB
Översikt
LAHOLM VESSINGE 1:54 AB (org.nr 559066-4099) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Mellbystrand. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 367 000 kr, vilket är 5,2 % mer än året innan (349 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 232 502 kr (63,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 367 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 407 416 kr och det egna kapitalet 341 198 kr (soliditet 14,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.