Stavfel Produktion ABAktiv

559065-8257AktiebolagRegistrerat 2016STRÅVALLA

Finansiell översikt

1 244 000 kr−30,6%
Omsättning 2024/25
+15,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2024/25
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Föreslagen utdelning 120 000 kr.

Historik
2024/25120 000 kr
2023/24100 000 kr
2021/22100 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar158 401200 185611 250442 145372 472685 286717 823
Summa anläggningstillgångar170 293150 935112 23172 42732 6221 84550 152
Summa tillgångar328 693351 120723 481514 571405 093687 131767 976
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder48 44073 021149 12754 346169 80359 373141 698
Långfristiga skulder———————
Summa skulder48 44073 021149 12754 346169 80359 373141 698
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)230 253−2 154296 255−114 129−124 935392 46898 519
Summa eget kapital280 253278 099574 354460 225235 290627 758626 278
Resultaträkning
Nettoomsättning515 000432 0001 393 0001 050 0001 013 0001 793 0001 244 000
Rörelseresultat295 819−1 481381 341−113 122−125 483460 99796 179
EBITDA301 69135 597420 779−73 317−85 678491 773100 664
Resultat före skatt295 443−1 534377 622−114 129−124 935462 43096 587
Årets resultat230 253−2 154296 255−114 129−124 935392 46898 519
Personalkostnader91 523211 895586 949630 066715 112756 596719 068
Avskrivningar5 87237 07839 43839 80539 80530 7764 485
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning———100 000—100 000120 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Stavfel Produktion AB

Översikt

Stavfel Produktion AB (org.nr 559065-8257) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stråvalla. Bransch enligt SCB: produktion av film, video och tv-program (SNI 59110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 244 000 kr, vilket är 30,6 % mindre än året innan (1 793 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 15,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 98 519 kr (7,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 244 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 767 976 kr och det egna kapitalet 626 278 kr (soliditet 81,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 120 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.