Grund Ansvaret i Malmö ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 159 014 | 369 370 | 400 353 | 540 772 |
| Summa anläggningstillgångar | 59 897 124 | 59 342 300 | 58 787 476 | 58 232 652 |
| Summa tillgångar | 61 056 138 | 59 711 670 | 59 187 830 | 58 773 424 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 28 861 418 | 36 763 233 | 36 100 301 | 35 165 635 |
| Långfristiga skulder | 9 298 771 | 537 281 | 909 514 | 938 211 |
| Summa skulder | 38 998 496 | 38 377 344 | 38 419 363 | 37 926 420 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 323 366 | −723 316 | −565 858 | 78 537 |
| Summa eget kapital | 22 057 642 | 21 334 326 | 20 768 467 | 20 847 004 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 138 000 | 3 517 000 | 3 789 000 | 3 985 000 |
| Rörelseresultat | 1 278 822 | 1 392 419 | 1 814 431 | 2 020 764 |
| EBITDA | 1 828 669 | 1 947 243 | 2 369 255 | 2 575 588 |
| Resultat före skatt | 475 837 | −525 233 | −328 221 | 333 787 |
| Årets resultat | 323 366 | −723 316 | −565 858 | 78 537 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 549 847 | 554 824 | 554 824 | 554 824 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Grund Ansvaret i Malmö AB
Översikt
Grund Ansvaret i Malmö AB (org.nr 559064-0404) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 985 000 kr, vilket är 5,2 % mer än året innan (3 789 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 78 537 kr (2,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 58 773 424 kr och det egna kapitalet 20 847 004 kr (soliditet 35,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.