Meinhart Dentalinvest ABAktiv

559063-8473AktiebolagRegistrerat 2016STOCKHOLM

Finansiell översikt

2 176 000 kr+8,3%
Omsättning 2025
+3,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
01 mn2 mn3 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 500 000 kr.

Historik
2025500 000 kr
20241 600 000 kr
2023530 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 940 1232 588 2042 365 0492 448 9072 490 2931 135 463
Summa anläggningstillgångar52 19157 00630 15416 0008 0000
Summa tillgångar1 992 3142 645 2102 395 2032 464 9072 498 2931 135 463
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder312 866377 239117 092153 623169 252193 223
Långfristiga skulder—————209 909
Summa skulder312 866377 239117 092153 623169 252403 132
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)592 782588 52310 14033 17317 7573 290
Summa eget kapital1 679 4482 267 9712 278 1112 311 2842 329 041732 331
Resultaträkning
Nettoomsättning1 876 0002 179 0001 804 0002 292 0002 010 0002 176 000
Rörelseresultat743 895744 821139 637594 091295 115407 097
EBITDA772 747780 006166 489608 245303 115415 097
Resultat före skatt757 306743 94316 43545 71224 0027 515
Årets resultat592 782588 52310 14033 17317 7573 290
Personalkostnader725 799900 848848 444869 714912 7811 019 747
Avskrivningar28 85235 18526 85214 1548 0008 000
Övriga nyckeltal
Anställda111111
Föreslagen utdelning———530 0001 600 000500 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Meinhart Dentalinvest AB

Översikt

Meinhart Dentalinvest AB (org.nr 559063-8473) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 176 000 kr, vilket är 8,3 % mer än året innan (2 010 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 3 290 kr (0,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 176 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 135 463 kr och det egna kapitalet 732 331 kr (soliditet 64,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.