Hair Nilsson ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 171 375 | 189 351 | 209 711 | 183 956 | 229 711 | 231 117 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 463 | 3 627 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 179 838 | 192 978 | 209 711 | 183 956 | 230 000 | 231 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 62 593 | 64 862 | 75 603 | 69 581 | 82 142 | 79 061 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 64 893 | 67 162 | 75 603 | 69 581 | 82 431 | 78 944 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 10 202 | 10 871 | 8 292 | −19 733 | 33 194 | 4 487 |
| Summa eget kapital | 114 945 | 125 816 | 134 108 | 114 375 | 147 569 | 152 056 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 655 000 | 699 000 | 784 000 | 792 000 | 844 000 | 882 000 |
| Rörelseresultat | 13 754 | 16 114 | 9 387 | −19 447 | 38 862 | 6 727 |
| EBITDA | 18 590 | 20 950 | 13 014 | −19 447 | — | — |
| Resultat före skatt | 15 378 | 15 775 | 11 623 | −19 733 | 38 924 | 6 814 |
| Årets resultat | 10 202 | 10 871 | 8 292 | −19 733 | 33 194 | 4 487 |
| Personalkostnader | 451 204 | 439 741 | 478 086 | 498 501 | 498 203 | 512 481 |
| Avskrivningar | 4 836 | 4 836 | 3 627 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Hair Nilsson AB
Översikt
Hair Nilsson AB (org.nr 559063-6436) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Kungälv. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 882 000 kr, vilket är 4,5 % mer än året innan (844 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 4 487 kr (0,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 882 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 231 000 kr och det egna kapitalet 152 056 kr (soliditet 65,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.