Uson Miljöteknik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 160 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 141 463 | 988 264 | 867 769 | 509 291 |
| Summa anläggningstillgångar | 483 800 | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 1 625 263 | 988 264 | 867 769 | 509 291 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 359 310 | 140 592 | 27 527 | 30 811 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 359 310 | 140 592 | 27 527 | 30 811 |
| Aktiekapital | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 93 311 | −418 281 | 392 570 | 78 238 |
| Summa eget kapital | 1 265 953 | 847 672 | 840 242 | 478 480 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 645 444 | 1 261 910 | 840 901 | 373 737 |
| Rörelseresultat | 84 012 | −419 584 | 392 420 | 78 168 |
| EBITDA | 84 012 | 64 216 | 392 420 | — |
| Resultat före skatt | 93 311 | −418 281 | 392 570 | 78 238 |
| Årets resultat | 93 311 | −418 281 | 392 570 | 78 238 |
| Personalkostnader | 179 009 | 553 546 | 1 771 | 9 580 |
| Avskrivningar | 0 | 483 800 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 | 440 000 | 160 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Uson Miljöteknik AB
Översikt
Uson Miljöteknik AB (org.nr 559063-6097) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 373 737 kr, vilket är 55,6 % mindre än året innan (840 901 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 39,0 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 78 238 kr (20,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 261 910 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 509 291 kr och det egna kapitalet 478 480 kr (soliditet 94,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 160 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.