Aros Redovisning Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 800 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 559 639 | 553 595 | 625 611 | 776 591 | 758 754 | 977 799 | 804 189 | 1 098 234 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 250 000 | 2 207 136 | 3 438 036 | 3 448 036 | 3 788 036 | 4 138 036 | 4 168 036 | 4 168 036 |
| Summa tillgångar | 1 809 639 | 2 760 731 | 4 063 647 | 4 224 627 | 4 546 790 | 5 115 835 | 4 972 225 | 5 266 270 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 957 558 | 1 625 958 | 1 268 920 | 627 895 | 715 228 | 493 343 | 471 691 | 707 727 |
| Långfristiga skulder | — | — | 929 400 | 1 600 000 | 1 500 000 | 2 085 129 | 2 052 818 | 1 651 679 |
| Summa skulder | 1 157 558 | 2 075 958 | 2 898 320 | 3 127 895 | 3 015 228 | 3 378 472 | 3 074 509 | 2 909 406 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 487 502 | 632 692 | 730 553 | 531 405 | 934 831 | 1 005 800 | 960 353 | 1 259 148 |
| Summa eget kapital | 652 081 | 684 773 | 1 165 327 | 1 096 732 | 1 531 562 | 1 737 363 | 1 897 716 | 2 356 864 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 799 907 | 3 196 986 | 3 322 560 | 3 109 596 | 3 322 534 | 3 351 433 | 3 308 206 | 3 832 204 |
| Rörelseresultat | 838 202 | 1 095 229 | 1 228 141 | 874 600 | 1 091 459 | 1 261 339 | 964 660 | 1 587 618 |
| Resultat före skatt | 625 002 | 805 229 | 930 082 | 670 739 | 1 191 496 | 1 269 815 | 1 217 933 | 1 589 843 |
| Årets resultat | 487 502 | 632 692 | 730 553 | 531 405 | 934 831 | 1 005 800 | 960 353 | 1 259 148 |
| Personalkostnader | 1 719 861 | 1 838 768 | 1 726 902 | 1 726 556 | 1 849 249 | 1 843 085 | 2 037 950 | 1 973 307 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 250 000 | 600 000 | 500 000 | — | — | — | 800 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Aros Redovisning Västerås AB
Översikt
Aros Redovisning Västerås AB (org.nr 559062-8110) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Ramnäs.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 832 204 kr, vilket är 15,8 % mer än året innan (3 308 206 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 259 148 kr (32,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 277 401 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 266 270 kr och det egna kapitalet 2 356 864 kr (soliditet 44,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 800 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.