Enskede Matateljé ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 529 383 | 4 871 176 |
| Summa anläggningstillgångar | 889 191 | 1 457 386 |
| Summa tillgångar | 2 418 574 | 6 328 562 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 094 279 | 2 353 871 |
| Långfristiga skulder | 900 000 | 3 706 709 |
| Summa skulder | 1 994 279 | 6 060 580 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −268 461 | −156 312 |
| Summa eget kapital | 424 295 | 267 982 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 12 846 000 | 12 026 000 |
| Rörelseresultat | −804 321 | 564 087 |
| EBITDA | −410 611 | 839 579 |
| Resultat före skatt | −268 461 | −114 163 |
| Årets resultat | −268 461 | −156 312 |
| Personalkostnader | 6 591 548 | 5 901 617 |
| Avskrivningar | 393 710 | 275 492 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 15 | 13 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Enskede Matateljé AB
Översikt
Enskede Matateljé AB (org.nr 559062-2402) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Enskede. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 12 026 000 kr, vilket är 6,4 % mindre än året innan (12 846 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 156 312 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 13 (året innan: 15). Nettoomsättningen per anställd var 925 077 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 328 562 kr och det egna kapitalet 267 982 kr (soliditet 4,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.