Alexandra och Marina Taxi ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 85 641 | 204 590 | 219 516 | 219 588 | 30 783 |
| Summa anläggningstillgångar | 807 148 | 180 779 | 7 000 | 234 167 | 187 167 |
| Summa tillgångar | 892 789 | 385 369 | 226 516 | 453 755 | 217 950 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 208 964 | 251 953 | 160 624 | 198 115 | 171 652 |
| Långfristiga skulder | 478 745 | 81 628 | 44 000 | 387 944 | 159 908 |
| Summa skulder | 723 909 | 333 581 | 204 624 | 586 059 | 331 560 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 55 716 | −117 092 | −29 896 | −159 196 | 18 693 |
| Summa eget kapital | 168 880 | 51 788 | 21 892 | −132 304 | −113 610 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 775 000 | 1 195 000 | 676 000 | 290 000 | 963 000 |
| Rörelseresultat | 116 914 | −146 065 | −30 464 | −153 890 | 38 415 |
| EBITDA | 443 334 | −32 842 | −19 585 | −146 057 | 85 415 |
| Resultat före skatt | 72 386 | −117 092 | −29 896 | −159 196 | 18 693 |
| Årets resultat | 55 716 | −117 092 | −29 896 | −159 196 | 18 693 |
| Personalkostnader | 1 452 572 | 630 971 | 428 301 | 310 829 | 463 046 |
| Avskrivningar | 326 420 | 113 223 | 10 879 | 7 833 | 47 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Alexandra och Marina Taxi AB
Översikt
Alexandra och Marina Taxi AB (org.nr 559062-1388) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 963 000 kr, vilket är 232 % mer än året innan (290 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 23,2 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 18 693 kr (1,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 963 000 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2024 (−113 610 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.