Spallacatch ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 648 693 | 567 556 | 582 733 | 566 576 | 530 693 | 514 526 |
| Summa anläggningstillgångar | 297 108 | 297 108 | 297 108 | 297 108 | 297 108 | 297 108 |
| Summa tillgångar | 5 545 801 | 5 714 664 | 5 979 841 | 6 263 684 | 6 327 801 | 6 361 634 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 5 459 128 | 5 649 389 | 5 923 389 | 6 173 139 | 6 247 389 | 6 292 389 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 5 459 128 | 5 649 389 | 5 923 389 | 6 173 139 | 6 247 389 | 6 292 389 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −620 295 | −271 398 | −258 823 | −265 907 | −110 133 | −61 167 |
| Summa eget kapital | 86 673 | 65 275 | 56 452 | 90 545 | 80 412 | 69 245 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Rörelseresultat | −620 295 | −270 626 | −258 823 | −265 950 | −110 381 | −60 569 |
| Resultat före skatt | −620 295 | −271 398 | −258 823 | −265 907 | −110 133 | −61 167 |
| Årets resultat | −620 295 | −271 398 | −258 823 | −265 907 | −110 133 | −61 167 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Spallacatch AB
Översikt
Spallacatch AB (org.nr 559061-9507) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling (SNI 72109).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2024 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 61 167 kr. Företaget har gått med förlust under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 6 361 634 kr och det egna kapitalet 69 245 kr (soliditet 1,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.