Lunatandläkarna ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 8 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 7 615 887 | 6 391 140 | 4 945 873 | 5 875 926 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 648 456 | 3 880 784 | 3 614 595 | 3 113 105 |
| Summa tillgångar | 10 264 343 | 10 271 924 | 8 560 468 | 8 989 031 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 950 326 | 1 578 835 | 1 042 288 | 923 722 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 950 326 | 1 578 835 | 1 042 288 | 923 722 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 854 092 | 4 379 071 | 4 825 091 | 5 547 129 |
| Summa eget kapital | 9 314 017 | 8 693 089 | 7 518 180 | 8 065 309 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 14 688 000 | 14 711 000 | 16 250 000 | 17 272 000 |
| Rörelseresultat | 6 123 222 | 5 522 457 | 6 074 708 | 6 990 941 |
| EBITDA | 6 757 101 | 6 256 590 | 6 603 066 | 7 550 871 |
| Resultat före skatt | 6 119 543 | 5 530 571 | 6 087 172 | 6 996 930 |
| Årets resultat | 4 854 092 | 4 379 071 | 4 825 091 | 5 547 129 |
| Personalkostnader | 3 971 543 | 4 667 661 | 5 320 682 | 5 490 150 |
| Avskrivningar | 633 879 | 734 133 | 528 358 | 559 930 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 7 | 8 | 9 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | 6 000 000 | 5 000 000 | 8 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lunatandläkarna AB
Översikt
Lunatandläkarna AB (org.nr 559060-8864) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 17 272 000 kr, vilket är 6,3 % mer än året innan (16 250 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 5 547 129 kr (32,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9. Nettoomsättningen per anställd var 1 919 111 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 989 031 kr och det egna kapitalet 8 065 309 kr (soliditet 89,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 8 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.