Coreclean Mitt ABAktiv

559060-0481AktiebolagRegistrerat 2016UPPSALA

Finansiell översikt

2 641 508 kr+16,5%
Omsättning 2025
+16,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2024–2025
01 mn2 mn3 mn20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn20242025
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar924 8131 017 474
Summa anläggningstillgångar103 96997 668
Summa tillgångar1 028 7821 115 142
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder774 528772 175
Långfristiga skulder——
Summa skulder824 528822 175
Aktiekapital50 00050 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)121 72088 713
Summa eget kapital204 254292 967
Resultaträkning
Nettoomsättning2 266 8102 641 508
Rörelseresultat204 304212 635
EBITDA210 605218 936
Resultat före skatt153 505112 116
Årets resultat121 72088 713
Personalkostnader657 678865 427
Avskrivningar6 3016 301
Övriga nyckeltal
Anställda11
Föreslagen utdelning—0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Coreclean Mitt AB

Översikt

Coreclean Mitt AB (org.nr 559060-0481) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: annan rengöring (SNI 81230).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 641 508 kr, vilket är 16,5 % mer än året innan (2 266 810 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 88 713 kr (3,4 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 641 508 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 115 142 kr och det egna kapitalet 292 967 kr (soliditet 26,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag