Bjussa ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 221 | 14 115 | 101 496 | 275 163 | 447 641 | 149 734 | 81 343 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 221 | 14 115 | 101 496 | 275 163 | 447 641 | 149 734 | 81 343 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 321 | 8 591 | 18 122 | 69 354 | 161 944 | 44 695 | 4 076 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 321 | 8 591 | 18 122 | 69 354 | 161 944 | 44 695 | 4 076 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −25 939 | −18 376 | 77 850 | 122 435 | 137 888 | 14 592 | −27 772 |
| Summa eget kapital | 3 900 | 5 524 | 83 374 | 205 809 | 285 697 | 105 039 | 77 267 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 816 | 25 563 | 97 231 | 174 237 | 189 351 | 35 045 | 2 337 |
| Rörelseresultat | −25 939 | −18 276 | 79 273 | 154 577 | 173 666 | 19 790 | −26 143 |
| Resultat före skatt | −25 939 | −18 376 | 79 273 | 154 533 | 173 661 | 18 668 | −27 772 |
| Årets resultat | −25 939 | −18 376 | 77 850 | 122 435 | 137 888 | 14 592 | −27 772 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 195 250 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bjussa AB
Översikt
Bjussa AB (org.nr 559059-6747) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 337 kr, vilket är 93,3 % mindre än året innan (35 045 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 27 772 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 81 343 kr och det egna kapitalet 77 267 kr (soliditet 95,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.