Saniol & Violeen invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 10 268 076 | 10 012 807 | 10 708 071 | 9 396 936 | 4 833 528 | 4 381 755 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 392 500 | 1 646 869 | 1 102 500 | 1 102 500 | 5 482 369 | 5 465 606 |
| Summa tillgångar | 11 660 576 | 11 659 676 | 11 810 571 | 10 499 436 | 10 315 897 | 9 847 361 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 | 1 | 0 | 220 000 | 0 | — |
| Långfristiga skulder | 351 112 | 351 112 | 351 112 | 351 112 | 242 570 | 715 808 |
| Summa skulder | 351 113 | 351 113 | 351 112 | 571 112 | 242 570 | 715 808 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −900 | −900 | 150 896 | −1 531 135 | 145 003 | −941 774 |
| Summa eget kapital | 11 309 463 | 11 308 563 | 11 459 459 | 9 928 324 | 10 073 327 | 9 131 553 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | — | — | 152 096 | 0 | — | — |
| Rörelseresultat | −900 | −900 | 150 896 | −1 200 | −1 200 | −1 400 |
| Resultat före skatt | −900 | −900 | 150 896 | −1 531 135 | 145 003 | −941 774 |
| Årets resultat | −900 | −900 | 150 896 | −1 531 135 | 145 003 | −941 774 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Saniol & Violeen invest AB
Översikt
Saniol & Violeen invest AB (org.nr 559059-4635) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 941 774 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 847 361 kr och det egna kapitalet 9 131 553 kr (soliditet 92,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.