Hägnander & Larsson ABAktiv

559057-3498AktiebolagRegistrerat 2016GÖTENE

Finansiell översikt

6 924 000 kr+22,1%
Omsättning 2025/26
+13,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021/22–2025/26
02 mn4 mn6 mn8 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 200 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning4 197 0004 540 0004 275 0005 671 0006 924 000
Årets resultat40 82841 49044 802110 562450 829
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar3 251 7412 876 9222 685 6372 698 4354 973 312
Summa skulder2 945 2802 528 9712 292 8842 195 1204 019 168
Summa eget kapital306 461347 951392 753503 315954 144
Anställda55567
Föreslagen utdelning————200 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Hägnander & Larsson AB

Översikt

Hägnander & Larsson AB (org.nr 559057-3498) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Götene. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 6 924 000 kr, vilket är 22,1 % mer än året innan (5 671 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 450 829 kr (6,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 989 143 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 973 312 kr och det egna kapitalet 954 144 kr (soliditet 19,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 200 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.