ASP-GC Europe ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 197 501 | 138 153 | 113 738 | 582 241 | 1 106 593 | 898 591 | 928 096 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 30 000 | 0 |
| Summa tillgångar | 197 501 | 138 153 | 113 738 | 582 241 | 1 106 593 | 928 591 | 928 096 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 6 524 | 6 524 | 6 525 | 9 196 | 126 302 | 40 328 | 177 457 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 464 794 | 342 618 | 0 |
| Summa skulder | 6 524 | 6 524 | 6 525 | 9 196 | 591 096 | 382 946 | 177 457 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −96 179 | −59 348 | −24 416 | −34 168 | −57 548 | 30 148 | 204 994 |
| Summa eget kapital | 190 977 | 131 629 | 107 213 | 573 045 | 515 497 | 545 645 | 750 639 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | −2 | −1 | 0 | −2 | −2 | 550 000 | 706 000 |
| Rörelseresultat | −96 179 | −59 348 | −24 416 | −34 168 | −57 641 | 47 661 | 232 125 |
| Resultat före skatt | −96 179 | −59 348 | −24 416 | −34 168 | −57 548 | 30 148 | 204 994 |
| Årets resultat | −96 179 | −59 348 | −24 416 | −34 168 | −57 548 | 30 148 | 204 994 |
| Personalkostnader | 2 764 | 0 | — | — | 2 775 | 5 782 | 1 650 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: ASP-GC Europe AB
Översikt
ASP-GC Europe AB (org.nr 559055-9109) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 706 000 kr, vilket är 28,4 % mer än året innan (550 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 204 994 kr (29,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 928 096 kr och det egna kapitalet 750 639 kr (soliditet 80,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.