Naprapat Magdalena Waller ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 77 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 692 341 | 482 298 | 557 825 | 798 834 | 203 526 |
| Årets resultat | 183 942 | −30 340 | 98 480 | 60 466 | 77 301 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 308 922 | 84 186 | 140 113 | 141 164 | 157 831 |
| Summa skulder | 67 749 | 53 353 | 10 800 | 26 385 | 25 751 |
| Summa eget kapital | 241 173 | 30 833 | 129 313 | 114 779 | 132 080 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 180 000 | 0 | 75 000 | 60 000 | 77 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Naprapat Magdalena Waller AB
Översikt
Naprapat Magdalena Waller AB (org.nr 559055-7863) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Åre. Bransch enligt SCB: fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 203 526 kr, vilket är 74,5 % mindre än året innan (798 834 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 26,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 77 301 kr (38,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 203 526 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 157 831 kr och det egna kapitalet 132 080 kr (soliditet 83,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 77 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.