GLASSCAFE PANNACOTTA ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 179 495 | 767 534 | 1 358 895 | 1 228 931 |
| Summa anläggningstillgångar | 440 863 | 632 765 | 358 783 | 1 147 894 |
| Summa tillgångar | 1 620 358 | 1 400 299 | 1 717 678 | 2 376 825 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 318 327 | 231 526 | 203 166 | 606 115 |
| Långfristiga skulder | 163 337 | 187 387 | 19 036 | 485 337 |
| Summa skulder | 481 664 | 418 913 | 222 202 | 1 091 452 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 433 048 | −157 309 | 180 578 | −210 104 |
| Summa eget kapital | 1 138 694 | 981 386 | 1 495 476 | 1 285 373 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 338 476 | 2 093 176 | 3 445 593 | 4 851 430 |
| Rörelseresultat | 551 830 | −156 667 | 221 994 | −220 543 |
| EBITDA | 651 987 | 11 456 | 409 695 | −20 709 |
| Resultat före skatt | 551 153 | −157 309 | 229 189 | −210 104 |
| Årets resultat | 433 048 | −157 309 | 180 578 | −210 104 |
| Personalkostnader | 358 808 | 616 543 | 808 408 | 1 327 266 |
| Avskrivningar | 100 157 | 168 123 | 187 701 | 199 834 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 10 | 12 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: GLASSCAFE PANNACOTTA AB
Översikt
GLASSCAFE PANNACOTTA AB (org.nr 559055-3631) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 851 430 kr, vilket är 40,8 % mer än året innan (3 445 593 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 27,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 210 104 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 12 (året innan: 10). Nettoomsättningen per anställd var 174 431 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 376 825 kr och det egna kapitalet 1 285 373 kr (soliditet 54,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.