Hurtigs Track service ABAktiv

559055-2484AktiebolagRegistrerat 2016GRÄNGESBERG

Finansiell översikt

54 823 000 kr−16,7%
Omsättning 2025
+26,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2025
020 mn40 mn60 mn80 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn20212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 10 000 000 kr.

Historik
202510 000 000 kr
20233 750 000 kr
20223 750 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar9 620 86811 347 60014 671 80021 496 69222 822 524
Summa anläggningstillgångar81 819326 720599 2681 267 3641 694 092
Summa tillgångar9 702 68711 674 32015 271 06822 764 05624 516 616
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder3 359 9033 556 0785 801 96810 866 8315 751 128
Långfristiga skulder30 062228 364359 319483 259111 881
Summa skulder3 417 5203 845 8176 303 72511 676 7148 385 141
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)3 893 8453 543 3364 888 8405 869 9995 044 133
Summa eget kapital6 285 1677 828 5038 967 34311 087 34216 131 475
Resultaträkning
Nettoomsättning21 726 00023 525 00040 733 00065 824 00054 823 000
Rörelseresultat4 896 3534 509 7406 300 8167 663 1038 578 866
EBITDA4 976 6484 566 7016 415 5387 882 0919 033 012
Resultat före skatt4 914 5394 469 1676 175 8647 438 0796 374 334
Årets resultat3 893 8453 543 3364 888 8405 869 9995 044 133
Personalkostnader7 705 3038 095 60514 630 07519 681 04824 993 412
Avskrivningar80 29556 961114 722218 988454 146
Övriga nyckeltal
Anställda88141721
Föreslagen utdelning—3 750 0003 750 000—10 000 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i GRÄNGESBERG

Sammanfattning: Hurtigs Track service AB

Översikt

Hurtigs Track service AB (org.nr 559055-2484) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Grängesberg. Bransch enligt SCB: anläggning av järnvägar och tunnelbanor (SNI 42120).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 54 823 000 kr, vilket är 16,7 % mindre än året innan (65 824 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 26,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 5 044 133 kr (9,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 21 (året innan: 17). Nettoomsättningen per anställd var 2 610 619 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 24 516 616 kr och det egna kapitalet 16 131 475 kr (soliditet 65,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 10 000 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.