Mobiltex Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 142 064 | 48 822 | 2 728 318 | 2 627 107 | 5 464 826 | 5 494 801 | 6 419 335 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 1 653 564 | 1 653 564 | 1 653 564 | 1 653 564 | 1 534 149 |
| Summa tillgångar | 142 064 | 48 822 | 4 381 882 | 4 280 671 | 7 118 390 | 7 148 365 | 7 953 484 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 1 277 | 0 | 1 334 149 | 1 034 150 | 141 946 | 5 647 | 14 701 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 277 | 0 | 1 334 149 | 1 034 150 | 141 946 | 5 647 | 14 701 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 780 | −1 178 | 2 998 911 | 198 788 | 3 729 922 | 556 274 | 1 029 466 |
| Summa eget kapital | 140 787 | 48 822 | 3 047 733 | 3 246 521 | 6 976 444 | 7 142 718 | 7 938 783 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 4 000 | 0 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 1 637 | −1 178 | −1 089 | −1 302 | −1 300 | −1 300 | −1 300 |
| Resultat före skatt | 780 | −1 178 | 2 998 911 | 198 788 | 3 737 719 | 563 125 | 1 037 316 |
| Årets resultat | 780 | −1 178 | 2 998 911 | 198 788 | 3 729 922 | 556 274 | 1 029 466 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mobiltex Invest AB
Översikt
Mobiltex Invest AB (org.nr 559055-0900) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Södertälje. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2020 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 029 466 kr. Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 953 484 kr och det egna kapitalet 7 938 783 kr (soliditet 99,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.