Gävleborgs Fest & Fritid ABAktiv

559054-9902AktiebolagRegistrerat 2016GÄVLE

Finansiell översikt

48 000 kr
Omsättning 2025/26
+16,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2025/26
020 tusen40 tusen60 tusen2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
050 tusen100 tusen150 tusen2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar16 2336 51111 40025 28615 7955 80855 495
Summa anläggningstillgångar63 33046 42527 8809 06810 93928 00363 017
Summa tillgångar79 56352 93639 28034 35426 73433 811118 512
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder29 0441 1405 7557 7477427 73468 710
Långfristiga skulder———————
Summa skulder29 0441 1405 7557 7477427 73468 710
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)−28 784−47 722−18 272−29 918−20 615−12 51523 725
Summa eget kapital50 51951 79633 52526 60725 99226 07749 802
Resultaträkning
Nettoomsättning19 00011 0008 0003 0000048 000
Rörelseresultat−28 784−47 722−18 272−29 918−20 602−12 51823 727
EBITDA−9 945−28 879−874−11 106−11 970−10 06132 741
Resultat före skatt−28 784−47 722−18 272−29 918−20 615−12 51523 725
Årets resultat−28 784−47 722−18 272−29 918−20 615−12 51523 725
Personalkostnader———————
Avskrivningar18 83918 84317 39818 8128 6322 4579 014
Övriga nyckeltal
Anställda000—000
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Gävleborgs Fest & Fritid AB

Översikt

Gävleborgs Fest & Fritid AB (org.nr 559054-9902) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Gävle.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 48 000 kr. Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 16,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 23 725 kr (49,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 118 512 kr och det egna kapitalet 49 802 kr (soliditet 42,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.