M rör Linköping ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 250 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 504 000 | 15 500 000 | 15 119 000 | 19 279 000 |
| Årets resultat | 1 185 876 | 342 293 | 728 228 | 2 352 676 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 5 093 416 | 5 062 333 | 5 551 130 | 7 240 826 |
| Summa skulder | 1 841 395 | 2 168 019 | 1 928 588 | 1 865 608 |
| Summa eget kapital | 3 252 021 | 2 894 314 | 3 622 542 | 5 375 218 |
| Anställda | 7 | 8 | 8 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 1 250 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: M rör Linköping AB
Översikt
M rör Linköping AB (org.nr 559054-8177) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 19 279 000 kr, vilket är 27,5 % mer än året innan (15 119 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 352 676 kr (12,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 2 754 143 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 240 826 kr och det egna kapitalet 5 375 218 kr (soliditet 74,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 250 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.