Johanna Bråred Dermatologi ABAktiv

559053-8301AktiebolagRegistrerat 2016VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

3 115 000 kr+4,1%
Omsättning 2025
+10,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 746 8892 437 3471 569 3122 795 8783 180 9962 979 5281 963 286
Summa anläggningstillgångar——2 157 3801 841 6661 525 9521 210 2382 794 824
Summa tillgångar1 746 8892 437 3473 726 6924 637 5444 706 9484 189 7664 758 110
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder616 841486 924218 555684 8771 241 853201 693368 026
Långfristiga skulder——1 000 0001 000 0000——
Summa skulder940 8411 055 9241 947 5552 519 8772 001 8531 120 6931 265 026
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)492 571575 375397 714338 530587 429363 977424 011
Summa eget kapital806 0481 381 4231 779 1372 117 6672 705 0953 069 0733 493 084
Resultaträkning
Nettoomsättning1 723 2951 617 0281 581 2403 091 9153 234 0002 993 0003 115 000
Rörelseresultat837 662978 358662 518532 392626 592569 029501 749
EBITDA——715 138848 106942 306884 743817 463
Resultat före skatt627 662733 358502 158428 370743 863462 957540 728
Årets resultat492 571575 375397 714338 530587 429363 977424 011
Personalkostnader828 292658 260795 550783 606833 814491 456858 276
Avskrivningar——52 620315 714315 714315 714315 714
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Johanna Bråred Dermatologi AB

Översikt

Johanna Bråred Dermatologi AB (org.nr 559053-8301) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 115 000 kr, vilket är 4,1 % mer än året innan (2 993 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 424 011 kr (13,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 115 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 758 110 kr och det egna kapitalet 3 493 084 kr (soliditet 73,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.