Exp Lda ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 79 902 | 145 814 | 104 213 | 231 314 | 193 782 | 102 925 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 714 845 | 8 560 020 | 8 405 200 | 1 085 827 | 1 848 210 | 4 380 882 |
| Summa tillgångar | 8 794 747 | 8 705 834 | 8 509 413 | 1 317 142 | 2 041 992 | 4 483 806 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 3 538 118 | 2 019 353 | 244 289 | 186 302 | 24 274 | 267 895 |
| Långfristiga skulder | 3 690 000 | 5 293 752 | 6 941 359 | 300 000 | 1 273 000 | 3 402 000 |
| Summa skulder | 7 228 118 | 7 313 105 | 7 185 648 | 486 302 | 1 297 274 | 3 669 895 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −291 928 | −173 900 | −68 964 | −1 482 925 | −86 122 | 69 193 |
| Summa eget kapital | 1 566 629 | 1 392 729 | 1 323 765 | 830 840 | 744 718 | 813 911 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 75 092 | 237 900 | 332 400 | 117 439 | 120 397 | 119 998 |
| Rörelseresultat | −197 132 | −64 204 | 76 539 | −1 393 952 | −45 702 | 101 641 |
| EBITDA | −93 997 | 90 621 | 231 359 | −1 325 632 | 36 617 | 203 918 |
| Resultat före skatt | −291 928 | −173 900 | −68 964 | −1 482 925 | −86 122 | 69 193 |
| Årets resultat | −291 928 | −173 900 | −68 964 | −1 482 925 | −86 122 | 69 193 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 103 135 | 154 825 | 154 820 | 68 320 | 82 319 | 102 277 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Exp Lda AB
Översikt
Exp Lda AB (org.nr 559052-9482) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Nyköping. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 119 998 kr, i nivå med året innan. Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 69 193 kr (57,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 483 806 kr och det egna kapitalet 813 911 kr (soliditet 18,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.