Fresh Trend Stadsgrupp ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 359 352 | 389 165 | 637 616 | 556 883 | 652 894 |
| Summa anläggningstillgångar | 20 877 | 25 008 | 41 920 | 0 | 175 000 |
| Summa tillgångar | 380 229 | 414 173 | 679 536 | 556 883 | 827 894 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 319 177 | 362 716 | 524 144 | 388 461 | 452 295 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 325 349 | 368 888 | 573 394 | 447 682 | 577 397 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 14 114 | −9 595 | 28 124 | 3 060 | 141 297 |
| Summa eget kapital | 54 880 | 45 285 | 106 142 | 109 201 | 250 497 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 827 753 | 1 729 087 | 1 562 288 | 1 898 785 | 2 297 466 |
| Rörelseresultat | 30 390 | −5 923 | 63 888 | 18 829 | 255 417 |
| EBITDA | 20 990 | −54 | 90 608 | 37 949 | 330 417 |
| Resultat före skatt | 18 518 | −9 595 | 40 576 | 9 221 | 181 835 |
| Årets resultat | 14 114 | −9 595 | 28 124 | 3 060 | 141 297 |
| Personalkostnader | 1 257 859 | 1 101 898 | 596 164 | 1 094 035 | 1 378 740 |
| Avskrivningar | −9 400 | 5 869 | 26 720 | 19 120 | 75 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fresh Trend Stadsgrupp AB
Översikt
Fresh Trend Stadsgrupp AB (org.nr 559052-4467) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Sundbyberg. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 297 466 kr, vilket är 21,0 % mer än året innan (1 898 785 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 141 297 kr (6,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 765 822 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 827 894 kr och det egna kapitalet 250 497 kr (soliditet 30,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.