P & R Medical ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 1 400 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 430 014 | 434 184 | 980 993 | 2 787 184 | 3 782 243 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 517 077 | 2 409 423 | 2 230 000 | 2 230 000 | 2 230 000 |
| Summa tillgångar | 2 947 091 | 2 843 607 | 3 210 993 | 5 017 184 | 6 012 243 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 280 443 | 196 627 | 237 063 | 230 061 | 205 838 |
| Långfristiga skulder | 1 757 778 | 949 307 | 1 986 905 | 2 421 904 | 4 256 284 |
| Summa skulder | 2 038 221 | 1 145 934 | 2 223 968 | 2 651 965 | 4 462 122 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −143 852 | 788 802 | 789 352 | 2 278 194 | 684 902 |
| Summa eget kapital | 908 870 | 1 697 673 | 987 025 | 2 365 219 | 1 550 121 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | −4 | 0 | 241 841 | 0 | 60 854 |
| Rörelseresultat | −133 016 | −137 101 | 97 372 | −221 312 | −138 352 |
| EBITDA | −25 362 | −29 447 | 97 372 | — | — |
| Resultat före skatt | −143 852 | 956 976 | 997 962 | 2 479 802 | 862 286 |
| Årets resultat | −143 852 | 788 802 | 789 352 | 2 278 194 | 684 902 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 107 654 | 107 654 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 500 000 | 900 000 | 1 500 000 | 1 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: P & R Medical AB
Översikt
P & R Medical AB (org.nr 559051-4971) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Järfälla.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 60 854 kr. Årets resultat 2025 var en vinst på 684 902 kr (1 125 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 012 243 kr och det egna kapitalet 1 550 121 kr (soliditet 25,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.