MEMIER ABAktiv

559051-3890AktiebolagRegistrerat 2016LOMMA

Finansiell översikt

2 359 888 kr+20,4%
Omsättning 2025
+5,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2025
01 mn2 mn3 mn20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen20182019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 88 000 kr.

Historik
202588 000 kr
202460 000 kr
202050 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20182019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar182 45871 073173 49581 014144 167139 909223 079370 816
Summa anläggningstillgångar51 60051 60034 48834 488257 988123 988103 98883 988
Summa tillgångar234 058122 673207 983115 502402 155263 897327 067454 804
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder129 00381 20667 73424 37350 54742 523102 050106 505
Långfristiga skulder————180 00049 06900
Summa skulder129 00381 20667 73424 373230 54791 592102 050106 505
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)45 115−13 58898 78288680 47969752 711183 283
Summa eget kapital105 05541 467140 24991 129171 608172 305225 017348 299
Resultaträkning
Nettoomsättning1 634 5681 404 4511 418 1071 623 7791 722 2631 721 6301 960 0522 359 888
Rörelseresultat58 405−13 564122 3641 151101 80190065 887232 093
EBITDA——————85 887252 093
Resultat före skatt58 086−13 588122 1951 122101 5771 29266 307231 973
Årets resultat45 115−13 58898 78288680 47969752 711183 283
Personalkostnader914 728684 938595 436881 588783 387849 691934 6981 075 674
Avskrivningar——————20 00020 000
Övriga nyckeltal
Anställda—3332333
Föreslagen utdelning——50 000———60 00088 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: MEMIER AB

Översikt

MEMIER AB (org.nr 559051-3890) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Lomma. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 359 888 kr, vilket är 20,4 % mer än året innan (1 960 052 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 183 283 kr (7,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 786 629 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 454 804 kr och det egna kapitalet 348 299 kr (soliditet 76,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 88 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.