Tingsvalvet Stormen 3 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2023
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 554 470 | 651 544 | 422 458 |
| Summa anläggningstillgångar | 16 295 520 | 17 022 438 | 16 212 544 |
| Summa tillgångar | 16 849 990 | 17 673 982 | 16 635 002 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 5 912 813 | 2 567 074 | 2 216 738 |
| Långfristiga skulder | 10 352 426 | 14 953 650 | 8 262 500 |
| Summa skulder | 16 341 452 | 17 562 702 | 10 479 238 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 436 490 | 102 741 | −14 014 |
| Summa eget kapital | 508 538 | 111 280 | 6 155 764 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 560 000 | 1 560 000 | 1 560 000 |
| Rörelseresultat | 517 391 | 418 598 | 348 829 |
| EBITDA | 1 264 214 | 1 207 469 | 1 158 723 |
| Resultat före skatt | 436 490 | 120 685 | −4 506 |
| Årets resultat | 436 490 | 102 741 | −14 014 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 746 823 | 788 871 | 809 894 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tingsvalvet Stormen 3 AB
Översikt
Tingsvalvet Stormen 3 AB (org.nr 559051-0342) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 1 560 000 kr, i nivå med året innan. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 14 014 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 16 635 002 kr och det egna kapitalet 6 155 764 kr (soliditet 37,0 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.