Tryggresa i Skåne ABAktiv

559049-9652AktiebolagRegistrerat 2016OXIE

Finansiell översikt

881 671 kr+12,6%
Omsättning 2025/26
−36,9%
Genomsnittlig årlig förändring 2023/24–2025/26
01 mn2 mn3 mn2023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
2023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar370 414179 30679 118
Summa anläggningstillgångar98 668647 280575 360
Summa tillgångar469 082826 586654 478
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder101 31786 94433 545
Långfristiga skulder118 300534 409383 057
Summa skulder294 617621 353416 602
Aktiekapital50 00050 00050 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)215 42730 76832 644
Summa eget kapital174 465205 233237 876
Resultaträkning
Nettoomsättning2 215 412782 698881 671
Rörelseresultat380 9328 50575 042
EBITDA479 59880 425146 962
Resultat före skatt271 31539 31441 193
Årets resultat215 42730 76832 644
Personalkostnader655 781223 098368 976
Avskrivningar98 66671 92071 920
Övriga nyckeltal
Anställda———
Föreslagen utdelning—00

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Tryggresa i Skåne AB

Översikt

Tryggresa i Skåne AB (org.nr 559049-9652) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Oxie. Bransch enligt SCB: passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 881 671 kr, vilket är 12,6 % mer än året innan (782 698 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 36,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 32 644 kr (3,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 654 478 kr och det egna kapitalet 237 876 kr (soliditet 36,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag