Future Controls Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 248 679 | 559 955 | 558 317 | 351 334 | 541 366 | 259 025 | 628 159 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 248 679 | 559 955 | 558 317 | 351 334 | 541 366 | 259 025 | 628 159 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 196 793 | 507 100 | 504 808 | 280 784 | 418 261 | 135 065 | 503 152 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 196 793 | 507 100 | 504 808 | 280 784 | 418 261 | 135 065 | 503 152 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 816 | 969 | 654 | 17 041 | 52 554 | 856 | 1 046 |
| Summa eget kapital | 51 886 | 52 855 | 53 509 | 70 550 | 123 105 | 123 960 | 125 007 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 168 798 | 1 045 317 | 1 203 282 | 1 303 223 | 1 299 148 | 1 316 852 | 1 883 491 |
| Rörelseresultat | 804 | 969 | 654 | 17 041 | 63 478 | 1 047 | 1 674 |
| Resultat före skatt | 816 | 969 | 654 | 17 041 | 63 478 | 1 070 | 1 390 |
| Årets resultat | 816 | 969 | 654 | 17 041 | 52 554 | 856 | 1 046 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 5 400 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Future Controls Sweden AB
Översikt
Future Controls Sweden AB (org.nr 559049-9017) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Kumla. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 883 491 kr, vilket är 43,0 % mer än året innan (1 316 852 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 49,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 046 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 628 159 kr och det egna kapitalet 125 007 kr (soliditet 19,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.