NPA Johansson ABAktiv

559049-5791AktiebolagRegistrerat 2016GÖTEBORG

Finansiell översikt

6 820 000 kr+79,5%
Omsättning 2024
+123,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2024
02 mn4 mn6 mn8 mn2021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2021202220232024

Utdelning

från årsredovisningen
2023

Föreslagen utdelning 400 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
2021202220232024
Nettoomsättning614 0002 683 0003 799 0006 820 000
Årets resultat156 869297 833380 166969 707
Balanserat resultat————
Summa tillgångar319 620678 7321 823 6112 844 276
Summa skulder61 737223 015987 7281 438 686
Summa eget kapital257 883455 717835 8831 405 590
Anställda1113
Föreslagen utdelning——400 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: NPA Johansson AB

Översikt

NPA Johansson AB (org.nr 559049-5791) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: återvinning av källsorterat material (SNI 38214).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 6 820 000 kr, vilket är 79,5 % mer än året innan (3 799 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 123 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 969 707 kr (14,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 3 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 2 273 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 844 276 kr och det egna kapitalet 1 405 590 kr (soliditet 49,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.