Clay and Grass Medical Services ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 408 841 | 435 838 | 756 431 | 1 220 562 | 1 211 433 | 1 418 089 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | 52 322 |
| Summa tillgångar | 408 841 | 435 838 | 756 431 | 1 220 562 | 1 211 433 | 1 470 411 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 98 813 | 86 377 | 173 944 | 254 890 | 212 475 | 189 322 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 98 813 | 86 377 | 173 944 | 254 890 | 212 475 | 189 322 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 158 757 | 169 433 | 373 025 | 683 186 | 433 286 | 711 505 |
| Summa eget kapital | 310 028 | 349 461 | 582 487 | 965 672 | 998 958 | 1 281 089 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 272 900 | 393 289 | 781 298 | 1 073 686 | 1 231 155 | 1 451 903 |
| Rörelseresultat | 199 140 | 211 593 | 460 566 | 839 785 | 541 688 | 901 071 |
| Resultat före skatt | 202 066 | 214 897 | 471 896 | 860 607 | 547 049 | 901 137 |
| Årets resultat | 158 757 | 169 433 | 373 025 | 683 186 | 433 286 | 711 505 |
| Personalkostnader | — | — | 55 120 | 1 000 | 111 493 | 171 526 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 140 000 | 300 000 | 400 000 | 430 000 | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Clay and Grass Medical Services AB
Översikt
Clay and Grass Medical Services AB (org.nr 559048-8523) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Helsingborg. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 451 903 kr, vilket är 17,9 % mer än året innan (1 231 155 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 39,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 711 505 kr (49,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 725 952 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 470 411 kr och det egna kapitalet 1 281 089 kr (soliditet 87,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.