DIAV ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 1 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 187 390 | 1 265 802 | 1 638 278 | 2 173 674 | 3 853 832 | 2 568 644 |
| Summa anläggningstillgångar | 358 415 | 91 756 | 91 756 | 91 756 | 91 756 | 2 438 364 |
| Summa tillgångar | 545 805 | 1 357 558 | 1 730 034 | 2 265 430 | 3 945 588 | 5 007 008 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 232 827 | 397 260 | 632 137 | 488 512 | 966 466 | 1 280 905 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 232 827 | 577 260 | 812 137 | 688 512 | 1 566 466 | 1 880 905 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 217 456 | 467 320 | 337 599 | 859 021 | 1 002 203 | 946 982 |
| Summa eget kapital | 312 978 | 780 298 | 917 897 | 1 576 918 | 2 379 122 | 3 126 103 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 574 835 | 861 979 | 486 031 | 1 252 055 | 2 008 194 | 1 753 776 |
| Rörelseresultat | 271 507 | 778 632 | 427 008 | 1 093 941 | 1 620 640 | 1 211 880 |
| Resultat före skatt | 269 252 | 588 571 | 425 746 | 1 083 519 | 1 264 706 | 1 198 963 |
| Årets resultat | 217 456 | 467 320 | 337 599 | 859 021 | 1 002 203 | 946 982 |
| Personalkostnader | 28 257 | 8 200 | 10 500 | 15 213 | 0 | 22 673 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 1 400 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: DIAV AB
Översikt
DIAV AB (org.nr 559048-1189) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2016 och har funnits i 10 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 753 776 kr, vilket är 12,7 % mindre än året innan (2 008 194 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 946 982 kr (54,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 008 194 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 007 008 kr och det egna kapitalet 3 126 103 kr (soliditet 62,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 1 400 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.